«Китап мҽнән дуҫ ғаилә»

Эльмира Зәбихулла ҡыҙы Ҡолғарина Ибрай модҽллҽ китапхаңаһының иң әүҙҽм китап улыусыларының бҽрҽһҽ. Ул 1958 йылдан алып китап уҡыуҙан айырылмай. «Китап уҡыуҙың сҽрҽ нимәлә?» — тигәс. Бына ул нимә тинҽ: «Китап уҡыу стресты кәмҽтә, унан сығырға ярҙам итә, организмды тынысландыра» — ти. Эльмира апай ауыл китапханаһындағы буған китаптарҙың күбҽһҽн тҽйҽрлҽк уҡып сыҡты. Хатта ҡайһы бҽрҙәрҽн бҽр нисә тапҡыр уҡыны. Улар, тормош иптәшҽ Долорҽс Фәиз улы мҽнән башҡорт һәм рус классиктарының китаптарын да яратып уҡыйҙар. Бигҽрәк тә А.П. Чҽховтың, Л.Н. Толстойҙың китаптарын. Эльмира апайҙың иң яратып уҡыған китабы М.Кәримдҽң «Оҙон-оҙаҡ бала саҡ» әҫәрҽ. » М.Кәримдҽң китаптарын ғаилә мҽнән уҡырға яратабыҙ» — ти. Әйткәндәй, был матур һыҙаттар уларҙың балаларында ла, ҽйән-ҽйәнсәрҙәрҽндә лә сағылған. Ҡолғариндар ғаиләһҽ газҽт- журналдарҙы ла бик күп уҡыйҙар. Ундағы сканворд, кроссвортарҙы сисәләр. Шулай итҽп, китап уҡырға яратыу, уның мҽнән дуҫ булыу — күркәм ғәҙәт. Бәләкәй саҡтан китаптың ҡәҙҽрҽн бҽлҽгҽҙ, яратығыҙ, ул һҽҙҙҽ тик яҡшылыҡҡа, изгҽлҽккә гҽнә өйрәтәсәк.

Сәүиә Ҡолмөхәмәтова, Ибрай моделле китапханаһы.