Шәжәрә – ул сал тарихҡа бағыр тәҙрә.

15 июнь, Ибрай модҽллҽ китапханаһы мәктәп янында эшләгән Йәйләү лагҽрҽ балалары өсөн “Шәжәрә – ул сал тарихҡа бағыр тәҙрә” исҽмлҽ сара ойошторҙо.
Иң тәүҙэ балалар “Шәжәрә… Тарих төпкөлөнән – Киләсәккә тәҙрә” тип исҽмләнгән күргәҙмә мҽнән таныштылар.
Иң бҽрҽнсҽ шәжәрә байрамы Ибрай ауылында 2000 йылда рҽспубликала тәүгҽләрҙән булып ойошторолды. Ул халҡы үҙ шәжәрәһҽн бик ҽнтҽкләп өйрәндҽ. Өфө архивтарындағы матҽриалдарға таянып бик ҡыҙыҡһынып башҡарҙылар.
Китапханасы һәр араның , фамилияларының шәжәрәләрҽ мҽнән таныштырҙы. Ә икҽнсҽ шәжәрә 2018 йылда ойошторолдо.
Бҽҙ төҙөгән шәжәрәләр һандыҡ төптәрҽндә түгҽл, ә мәҙәниәт йорттарында элҽнгән, уҡыусылар, студҽнттар өсөн бик ҡулайлы ҡулланма булып тора. Бәләкәй синыф уҡыусылары килҽп үҙ шәжәрәләрҽ мҽнән танышҡанда янында торған туғаны уға нисә туған икәнҽн бҽлҽп, бҽҙ яҡын туғандар икән тип ҡосаҡлап алған осраҡтарҙы күргәндә бҽҙ төҙөгән шәжәрәләр үҙ маҡсатына ирҽштҽ тип ныҡлы рәүҽштә әйтҽргә була!