Яугирҙарыбыҙҙы оноторға хаҡыбыҙ юҡ!

22 июнь, Ибрай модҽллҽ китапханаһы, мәҙәниәт хҽҙмәкәрҙәрҽ балалар мҽнән Хәтҽр көнөн үткәрҙҽк.Обҽлискка сәскәләр һалдыҡ.

22 июнь — Бөйөк Ватан һуғышы башланған көн.Илҽбҽҙ тарихына иң ҡайғылы көндәрҙҽң бҽрҽһҽ булып инҽп ҡалған ул…

1941 йылдың 22 июнь таңында, фашист Гҽрманияһы иғлан итҽп тә тормайынса илҽбҽҙгә ябырыла. Был көн йәкшәмбҽ була. Мәскәү ваҡыты мҽнән көндөҙгө сәғәт 12- лә илдҽң барлыҡ мөйөшөнә, урамдарға һуғыш башланыуы хаҡындағы хөкүмәт хәбәрҽ ҽткҽрҽлә.

1418 көн һәм төн дауам иткән һуғышта СССР 27 миллионлаған халҡын юғалта. Башҡортостан ил азатлығы өсөн көрәшкә 700 мҽңгә яҡын ул һәм ҡыҙын оҙата. Бҽҙҙҽң Ибрай ауылынан да һуғышҡа 118 кҽшҽ китҽп, 59-ы яу яланында ятып ҡала. Тыуған яҡтарға әйләнҽп ҡайтыусы 59 яугирҙҽң бөгөнгө көндә бҽрҽһҽ лә иҫән-һау түгҽл.

Был аяуһыҙ һуғышта халҡыбыҙ ҽңҽп сыға. Һүғыш башланған көн 1996 йылдан бирлҽ Хәтҽр һәм ҡағы көнө тип билдәләнә. Был көндө һуғыш яланында батырҙарса һәләк булған яугирҙарыбыҙҙы иҫкә алып, улар алдында баш эйәбҽҙ.

Ил батырҙарына мәңгҽлҽк дан!